Style stosowane: poradnik niesystematyczny

Publikuję tutaj materiały mojego autorstwa, które powstały pod koniec ostatniej dekady XX wieku, więc faktycznie już historyczne. Wtedy, jeszcze jako adiunkt w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie (dziś Uniwersytet Pedagogiczny) byłem pasjonatem – amatorem tworzenia stron WWW. Jako webmaster samouk zbudowałem chyba pierwszą w Polsce  witrynę internetową dla instytutu humanistycznego – bo dla Instytutu Filologii Polskiej. W tamtych czasach (rok 1994, 1995) zasoby polskiego internetu były bardzo ubogie. Internet w wymiarze komercyjnym nie istniał, portal Onet.pl miał powstać dopiero za rok, a jeśli coś można było „zobaczyć” za pomocą niezwykłej przeglądarki Mosaic czy Netscape Navigator, to były głównie strony WWW uczelni technicznych. Ba! Moje pierwsze konto e-mail zostało założone nie na serwerze macierzystej uczelni, ale w Cyfronecie. Tak więc strona WWW polonistów to był nie lada ewenement na tamte lata.

Szybko zainteresowałem się wykorzystaniem arkuszy stylów. Jako opiekun stażu słuchaczy Studium Dziennikarskiego zaproponowałem mojej pierwszej grupie, która publikowała prace słuchaczy Studium w internecie, aby wykorzystać CSS do formatowania wyglądu witryny. Choć dziś ówczesna próba może wywoływać uśmiech, to jest faktem, że również ta witryna była jedną z pionierskich, jeśli chodzi o zastosowanie CSS.

Jako nauczyciel czułem potrzebę podzielenia się zdobytą wiedzą na temat arkuszy stylów. Nie chciałem jednak tworzyć czy kopiować nudnych tutoriali opartych na pierwszych publikowanych specyfikacjach. Stąd narodził się cykl artykułów „Style stosowane – poradnik niesystematyczny”, który opublikowałem na prywatnych stronach udostępnionych na serwerze WSP w Krakowie.

Scroll to Top
%d bloggers like this: