TrueDoc

Przeglądarka Netscape w wersji 4.x i nowszych obsługuje „fonty dynamiczne”, które oparte są na technologii TrueDoc firmy Bitstream. W generalnych założeniach jest to technologia podobna do technologii OpenType, a więc pozwala na wyświetlenie strony WWW z użyciem krojów czcionek, jakich internauta nie zainstalował w swoim systemie. TrueDoc zapewnia ochronę importowanych czcionek poprzez technikę DocLock, co sprawia, że nie można użyć fontów w formacie .pfr poza domeną (lub kilkoma domenami), o których informacja musi być zawarta w pliku .pfr. Dane o domenie, z której pobierane mogą być czcionki .pfr można zapisać w trakcie tworzenia czcionek. Służą do tego odpowiednie narzędzia autorskie.

TrueDoc obsługuje w odróżnieniu od OpenType także czcionki postscriptowe, zasadniczą jednak różnicą jest to, że o ile pliki .eot muszą być tworzone dla każdej z czcionek osobno, to w technologii TrueDoc istnieje możliwość zapisania w jednym pliku wszystkich użytych na stronie czcionek.

Dwie najpopularniejsze przeglądarki WWW różnią się w obsłudze fontów dynamicznych. O ile Netscape posiada wbudowaną obsługę .pfr, o tyle MSIE musi być wzbogacony o odpowiednią kontrolkę ActiveX.

Strona wykorzystująca czcionki .pfr zawiera nieco odmienny kod umożliwiający importowanie potrzebnych czcionek niż strona oparta na technologii OpenType. Technologia TrueDoc jak dotychczas nie wspiera metody @font-face (CSS2). W to miejsce należy wykorzystać w nagłówku strony znacznik <LINK>.

<HTML>
<HEAD>
<TITLE>Kojarzenie czcionek ze stroną WWW</TITLE>
<LINK REL="fontdef" SRC="http://www.serwer.com/demo/demofont.pfr">
</HEAD>
<BODY>
...
</BODY>
</HTML>

Jeśli chcemy, aby fonty dynamiczne zostały wyświetlone w przeglądarce MSIE 4.x (lub nowszej), należy zaraz po znaczniku <LINK> umieścić odwołanie do kontrolki ActiveX, zlokalizowanej na serwerze firmy Bitstream. Zainstalowanie tej kontrolki jest jednokrotne, tzn. przy kolejnych odwiedzinach na stronach zawierających fonty dynamiczne MSIE nie będzie jej instalował ponownie.

<HTML>
<HEAD>
<TITLE>Ładowanie kontrolki ActiveX</TITLE>
<LINK REL="fontdef" SRC="http://www.serwer.com/demo/demofont.pfr">
<SCRIPT LANGUAGE="JavaScript"
        SRC="http://www.truedoc.com/activex/tdserver.js">
<!-- Jest bardzo ważne, aby odwołanie do kontrolki
     ActiveX nastąpiło zaraz po znaczniku LINK -->
</SCRIPT>
</HEAD>
<BODY>
...
</BODY>
</HTML>

Przypuśćmy, że plik demofont.pfr zawiera definicje dwóch czcionek – Felix Titlling oraz Garamond. Zastosowanie arkuszy stylów pozwoli wyświetlić na stronie tekst z użyciem wymienionych czcionek:

<HTML>
<HEAD>
<TITLE>Deklaracja stylów na stronie WWW</TITLE>
<LINK REL="fontdef" SRC="http://www.serwer.com/demo/demofont.pfr">
<SCRIPT LANGUAGE="JavaScript"
        SRC="http://www.truedoc.com/activex/tdserver.js">
</SCRIPT>
<STYLE type="text/css">
H1 {
 font-family: Felix Titling;
 font-size: 32px;
 }
 /* w bloku stylów osadzonych można zadeklarować
 wygląd dowolnego znacznika HTML... */

.n1 {
 font-family: "Garamond";
 font-size: 18px;
 text-align: left;
 }
 /* ... lub zdefiniować dowolny klasyfikator
 lub identyfikator. */ </STYLE> 

</HEAD>
<BODY>
...
</BODY>
</HTML>

W poniższym przykładzie zastosowano fonty dynamiczne pobrane z serwera firmy Bitstream. Dla nieprofesjonalnego twórcy stron WWW kłopot z technologią TrueDoc polega na tym, że stosunkowo trudno znaleźć oprogramowanie umożliwiające tworzenie plików .pfr. Jedną z aplikacji, jaką może wykorzystać użytkownik systemu Windows 95/98/NT jest program Corel Draw™ 8 (lub nowszy). Jeszcze inną aplikacją dostępną dla systemów Windows 95/98/NT oraz Macintosh jest program Extensis BeyondPress, który jest jednak w istocie rzeczy rozszerzeniem programu DTP QuarkXPress, należy więc posiadać i tę aplikację. Użytkownicy Macintoshy mogą zastosować program HexMac Typograph.

Scroll to Top